Воскресенье, 05.05.2024
Рефераты на отлично
Меню сайта
Категории рефератов
Аудит
Банковское дело
БЖД
Биология
Бухгалтерский учет
Военная кафедра
География
Государственное управление
Иностранные языки
История
Информатика
Культура
Литература
Логика
Маркетинг
Музыка
Педагогика
Политология
Право
Психология
Религия
Социология
Философия
Финансы
Экология
Экономика
Наш опрос
На какую тематику рефератов нужно побольше
Всего ответов: 603

Главная » Статьи » Психология

Структура та функції соціальної психології
Опишіть структуру та функції соціальної психології. Поняття “соц. стереотип”, “соц. роль”, “соц. статус”, “соц. відношення”. Лідерство, лідер, влада лідера. Теорії лідерства та психологічні характеристики лідерів.
Соціальна психологія – наука про взаємозв’язок соціального і психічного, їх взаємодію, взаємовпливи на рівні окремої людини, про соціально-психологічні явища окремої людини і групи.
Структура соціальної психології включає такі розділи:
1) науково методологічний ( предмет, завдання, функції, методи);
2) соціально-психологічні проблеми особистості як суб’єкта відносин;
3) соціально-психологічна характеристика спілкування ( види, рівні, функції, способи впливу в процесі спілкування);
4) соціалана психологія груп і міжгрупової взаємодії (соц.-психол. клімат, конформна повелінка, психологічна сумісність);
5) особливості приклалної соц. психології ( соц. психологія виробництва, соц. психологія управління).
Функції соц. психології:
1) теоретико-пізнавальна ( пізнання соц.-психол. реальності, її структури, механізмів розвитку та функціонування);
2) комунікативна ( обмін інформацією людей);
3) гуманістична ( дотримання норм етики і моралі щодо індивіда);
4) прогностична ( формування соц.-психолог. прогнозів);
5) прикладна ( з’ясування ціннісного ставлення індивіда до дійсності).
Соціальним стереотипом – вважається відносно стійкий і спрощений образ соціального об’єкта – групи, людини, події, явища і т.п. Стереотип – це загальні думки про розподіл тих або інших рис у групах людей. Наприклад, “ Впевненість у собі частіше спострігається в чоловіків, чим у жінок “. “ Стереотипи бувають : позитивні, негативні, нейтральні, надмірно узагальнені, надмірно спрощені, точні, приблизні.
Соціальний статус- це положення суб’єкта в системі міжособистісних відносин, що визначають його обов’язки, права і привілеї. Соціальний статус - це встановлювана суспільством ознака, що характеризує позицію людини в соціальній спільності, положення суб’єкта в системі міжособистісних відносин і визначає його права, обов’язки, волю, престиж, повноваження і привілеї, що він одержує завдяки своєму положенню.
Соціальні статуси розрізняють і за характером їхньої появи. Виділяють природжений і приписуваний статус. Статуси бувають : постійні і тимчасові; основні і неосновні.
Соціальна роль – це соціальна функція особистості, прийнятий вівдповідно нормам спосіб поведінки людей у залежності від їхнього статусу або позиції в суспільстві, у системі міжособистісних відносин. Соціальна роль – це модель поведінки особистості, обумовлена її статусом.
Поняття “ соціальні відносини “ фіксує сам факт взаємодії представників різних соціальних груп і спільнот, різних соціальних типів, що є представниками цих спільнот. Соціальні відносини можна розглядати на різних рівнях :1) - на рівні соціальних спільнот : відносини класові, національні, групові, сімейні; 2) – на рівні груп, зайнятих тією або іншою діяльністю : виробничі, навчальні й ін.; 3)– на рівні взаємозв’язків людей у групах : міжособистісні.. Такі відношення будуються не на основі симпатій або антипатій, а на основі визначеного положення, яке займає кожний у суспільстві.
Лідерство – це природний, соціально-психологічний процес у групі, побудованої на впливі особистого авторитету індивіда на поведінку членів групи.
Лідер – це елемент упорядкування системи, особистість, здатна поєднувати людей заради досягнення якої-небудь мети. Це особистість, за якою інші готові визнати і визнають якості переваги , тобто якості, що уселяють віру в нього і спонукають людей визнати його вплив на себе. Найбільше поширення одержали наступні теорії : -теорії особистісних рис, - ситуативні теорії лідерства, - ситуативно-особистісні теорії, - теорія чекання – взаємодія, - теорія гуманістичного напрямку, - мотиваційна теорія, - атрибутна теорія. Влада лідера умовно поділяється на два типи : - 1)позиційна влада – грунтується на діловому авторитеті, контролі за різними ресурсами, використовуваними для винагороди і санкцій, за інформацією й умовнами праці 2) персоніфікована влада - базується на компетентності, дружбі, лояльності, харизмі лідера підпорядкування. Поведінка лідера в групах, як правило, обумовлена його психологічним типом. Соціальні психологи ( Р.Зіллер) розробили наступну психологічну типологію особистості лідерів на основі досліджень самооцінки і складності Я-концепції.Аполітичні лідери, лідери-прагматики, лідери-ідеологи, недетерміновані лідери. Широко відомий і активно використовується в психологічній практиці підхід Д.Кейрсі до розуміння психологічних типів. Грунтуючись на знанні особливостей темпераменту, він виділяє наступні чотири типи лідера. Інтуїтивно-емоційний тип, інтуїтивно-логічний тип, сенсорно-сприймаючий тип. У рамках іншого підходу соціальні психологи виділяють наступні десять типів лідерства: суверен, вожак, тиран, організатор, спокусник, герой, дурний приклад, кумир, ізгой і козел відпущення.


Категория: Психология | Добавил: Admin (10.03.2008)
Просмотров: 1560 | Комментарии: 5 | Рейтинг: 0.0/0 |

IXI - приятная реклама

IXI - приятная реклама

IXI - приятная реклама

IXI - приятная реклама
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Форма входа
Поиск
Друзья сайта

Статистика



Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024
Сайт управляется системой uCoz