Воскресенье, 29.12.2024
Рефераты на отлично
Меню сайта
Категории рефератов
Аудит
Банковское дело
БЖД
Биология
Бухгалтерский учет
Военная кафедра
География
Государственное управление
Иностранные языки
История
Информатика
Культура
Литература
Логика
Маркетинг
Музыка
Педагогика
Политология
Право
Психология
Религия
Социология
Философия
Финансы
Экология
Экономика
Наш опрос
На какую тематику рефератов нужно побольше
Всего ответов: 603

Главная » Статьи » Психология

Сутність “мала група” і її психологічні характеристики.
Охарактеризуйте сутність “мала група” і її психологічні характеристики. Групова динаміка. Механізми групової динаміки у концепціях Петровського і Такмена.
Мала група – це група, у якій суспільні відносини виступають у формі безпосередніх особистих контактів. Тому поширений у соціальній психології термін “ контактна група “ набуває конкретного змісту. Мала група - - це не просто будь-які контакти між людьми, а такі, в яких реалізуються певні суспільні зв’язки і які опосередковані спільною діяльністю. Іноді поняття мала група трактується як : 1) збори людей, включених у координовану діяльність, 2) мініатюрна соціальна система, дослідження якої дає розуміння соціального устрою вцілому; 3)життєвий простір особистості. Виявляються, зокрема такі її критерії, як : - частота і тривалість взаємодії індивідів у групі; - число складових її членів; - взаємини і взаємовпливи членів групи; - визначеність ролей, що виконують окремі індивіди; - відособленість лідерів, що впливають на інших членів групи; - спільність цілей, діяльності й організації; - наявність у членів групи почуття єдності групи; - згуртованості людей, ступінь якої залежить, з одного боку від сили взаємного притягання групи, а з іншої – від інтересу, який викликає діяльність групи. До найпростіших параметрів будь-якої групи відносяться : склад і структура групи; групові чекання, процеси, норми і цінності, санкції і заохочення. Характеристики психологіної структури групи: 1) зміст.Можна вести мову про структуру : соціальних ролей, переваг, влади, комунікацій, групової діяльності, міжособистісних відносин. 2)положення індивіда в групі в якості її члена, або його статус; 3) структура соціальних ролей, об’єктивно властивим членам групи. 4) система групових чекань; 5) групові норми – це визначені правила, що визначаються группою; 6) групові санкції – це механізм керування поведінки будь-якого члена групи.
Групова динаміка – це розвиток або рух групи в часі, обумовлений взаємодією і взаєминами членів групи, а також зовнішнім впливом на групу. Основоположник – Курт Левін. Групова динаміка – це сукупність внутрігрупових соціально-психологічних процесів і явищ, що характеризують весь цикл життєдіяльності малої групи і його етапи : утворення, функціонування, розвиток, стагнацію, регрес, розпад. Найважливіші процеси групової динаміки : - утворення малих груп; - керівництво і лідерство; - нормоутворення : вироблення групових думок, правил і цінностей; - формування функціонально-рольової структури групи; - зімкнення; - конфлікти; - груповий тиск; - конформізм; - прийняття групових рішень і ін.
Російський психолог А.В. Петровський припускає наступні фази розвитку малої групи : Дифузна група – міжособистісні відношення в цій спільності опосередковуються змістом спільної діяльності, її цілями, значимістю і цінностями. Група - асоціація – приналежність до спільності починає усвідомлюватися як умова ефективності подальших дій. Група – кооперація – міжособистісні відносини опосередковуються суспільно цінним і значимим змістом спільної діяльності. Група – колектив – міжособистісні відносини опосередовуються особистісно значимим змістом і суспільно цінним змістом групової діяльності. Група - команда – міжособистісні відносини опосередковуються особистісно значимим соціальним або антисоціальним по своїх установках змістом групової діяльності. Американський соціальний психолог Б.Такмен розробив двухфазну модель. Він описує динаміку розвитку, виділяючи дві сфери групової активності :1) ділову – рішення групової задачі і 2) міжособистісну – розвиток групової структури. Передбачається, що в кожній з цих сфер група проходить по чотирьох стадіях свого розвитку. У сфері ділової активності : 1) стадія орієнтування в задачі 2)стадія емоційної відповіді на визначені вимоги 3)стадія відкритого обміну релевантними інтерпретаціями 4) стадія ухвалення рішення. У сфері міжособистісної активності :1) стадія перевірки і залежності; 2) стадія внутрішнього конфлікту; 3) стадія розвитку групової згуртованості; 4) стадія функціонально-рольової співвіднесеності.


Категория: Психология | Добавил: Admin (10.03.2008)
Просмотров: 3095 | Рейтинг: 3.0/1 |

IXI - приятная реклама

IXI - приятная реклама

IXI - приятная реклама

IXI - приятная реклама
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Форма входа
Поиск
Друзья сайта

Статистика



Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024
Сайт управляется системой uCoz